KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 14855208
*
nr 1485 5208
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Akvareller, 2 st, "Blå blomma 3" respektive "Gula vita nejlikor". Signerad, daterade 1964,1970. Akvarell, 60x42 cm respektive 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 18:46:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 18:41:05
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
Läs mer om Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
-
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:20
*
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
Läs mer om Ellen Wängberg
nr 1485 5208
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Akvareller, 2 st, "Blå blomma 3" respektive "Gula vita nejlikor". Signerad, daterade 1964,1970. Akvarell, 60x42 cm respektive 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/8 18:41:05 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.Läs mer om Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29 -
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33 -
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:20



